Stream i użycie anyMatch, allMatch oraz noneMatch #15

W tym odcinku dowiemy się jak znajdywać i dopasowywać elementy, znajdujące się w naszym zbiorze danych. Do dyspozycji mamy takie metody jak: anyMatch, allMatch oraz noneMatch. Oczywiście każda z nich pracuje na streamach. 

Na początek przyjrzymy się metodzie anyMath. Przygotowuję listę, na której będziemy pracować:

Teraz na tej liście używam anyMatch:

Wynik:

Nie ma tu żadnej niespodzianki. Metoda anyMatch znalazła obiekt spełniający warunek i zwróciła true. Wiemy, że w liście są książki, które mają ustawione pole promocja 🙂

Kolejną metodą jest allMatch:

Wynik:

Jak się można spodziewać, metoda allMatch sprawdza listę czy znajdujące się w niej obiekty spełniają warunek. Jeżeli chociaż jeden obiekt nie spełnił warunku, zwracany jest wynik false.

Ostatnią metodą z rodziny „match” jest noneMatch:

Wynik:

Ta metoda także nie jest tajemnicą. Za jej pomocą możemy sprawdzić czy na pewno każdy obiekt, nie spełnia naszego warunku. Tak jak w przykładzie, metoda zwróciła true, bo żaden obiekt nie spełnił warunku.

Metody te są bardzo proste i w sumie nie potrzebują specjalnego wyjaśnienia. Nie mogło ich jednak zabraknąć w tym kursie 😉  Warto jednak wspomnieć jeszcze jedna ważną kwestię. Wszystkie te metody sprawdzając kolejne obiekty, kończą swoją pracę ,gdy tylko okaże się, że jakiś obiekt nie spełnia warunku i zwracają nam wynik boolean.

Pamiętajcie, że przykłady są dostępne na githubie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *