Najlepszy edytor do pisania kursów, poradników, ebooków.

Wszystkie skrypty do kursów video oraz wszystkie teksty jakie umieszczam na blogu piszę w edytorze Typora. Jest to edytor oparty na znacznikach Markdown. Bardzo intuicyjny i bardzo prosty, a pisanie w nim to duża przyjemność.

Znaczniki Markdown zawierają wszystko co jest potrzebne do stworzenia tekstu o odpowiedniej strukturze. Jest to tylko i aż kilka znaczników, które pozwalają na stworzenie czytelnej formy. Do opanowania w jeden wieczór. Sami zobaczcie jakie to jest proste na stronie Mastering Markdown.

Funkcjonalność

W edytorze Typora piszemy tylko za pomocą znaczników Markdown. Możemy wstawiać je samemu, możemy tez używać kliku zdefiniowanych skrótów klawiszowych lub menu podręcznego. Absolutnie nic nie musimy wiedzieć o znacznikach Markdown, aby zacząć pisanie.

Typora wyglądzie jest niezwykle prosta niczym notatnik, ale o ogromnych możliwościach:

  • import i eksport formatów html, doc, pdf i wiele innych
  • dostępny panel konspektów
  • organizacja plików
  • statystyki pisania
  • tryb skupienia i tryb pisania maszynowego
  • automatyczne uzupełnianie znaczników
  • możliwość użycia różnych skórek
  • bezproblemowe umieszczanie multimediów w tekście (drag and drop)

Prostota

Typora jest niezwykle prostym edytorem, a najwięcej możliwości daje jej właśnie Markdown. Przede wszystkim jest edytorem, w którym naprawdę przyjemnie się pisze.

Jest to edytor offline, który za darmo pobierzecie ze strony Typora.io. Gdy dzisiaj wiele notatników oferuje funkcje online, Typora pracuje tylko offline i mi to odpowiada. Próbowałem kilku różnych edytorów online opartych na Markdown i niestety żadne nie spełniał wymogów prostoty i możliwości skupienia się tylko na pisaniu.

Pisanie online

Wszystkie pliki, które tworzę za pomocą Typora synchronizuję z Dyskiem Google. Jeżeli coś potrzebuję edytować online lub mieć do tego dostęp to nadal mam taką możliwość. Do Dokumentów Google można doinstalować wtyczkę Markdown, która obsłuży nam nasze tworzone treści w plikach .md.

Wsparcie Markdown

Teksty zapisane za pomocą Markdown łatwo dają się konwertować do HTML czy PDF. Można to zrobić bezpośrednio z edytora. Bardzo prosto można je używać na swoim blogu opartym na WordPress za pomocą wtyczki WP Githuber MD. Nie wspomnę już o tym, że wiele platform blogowych wspiera Markdown natywnie 😉

Sam spróbuj i daj znać co sądzisz :).