Placeholder image
Przed nami ostatnia partia interfejsów funkcjonalnych, jakie znalazły się w Javie 8. Są to wyspecjalizowane wersje interfejsów, które już omówiliśmy w poprzednich odcinkach. Zdefiniowane są na konkretnych typach i głównie tym się różnią od generycznych interfejsów, które omówiliśmy.
Placeholder image
Dzisiaj zajmiemy się dwoma ciekawymi interfejsami funkcjonalnymi. Pierwszy z nich to Supplier oraz BooleanSupplier. Każdy z tych interfejsów posiada jedną metodę abstrakcyjną. Zaczynajmy więc.
Placeholder image
W tym wpisie zajmiemy się takimi interfejsami jak Consumer, Function, UnaryOperator.
Placeholder image
Interfejs **BiPredicate** realizuje te same zadania co **Predicate** opisany w poprzedniej części. Różnica jest taka, że tym razem możemy przekazać do niego 2 argumenty i wykonać na nich operację logiczną. Zobaczmy, jak wygląda zatem BiPredicate<T,U>, zaskoczenia nie będzie, ale warto poćwiczyć.
Placeholder image
W tym wpisie zajmiemy się interfejsem funkcjonalnym **Predicate**, który sam w sobie posiada dodatkowo kilka defaultowych metod. Predicate jest bardzo prosty i nie kryje w sobie żadnej większej tajemnicy. Jego zadaniem jest wykonywanie operacji logicznych.
Placeholder image
W Java 8 istnieje pokaźna grupa interfejsów funkcjonalnych, które pokrótce będziemy omawiać. Warto zapoznać się ze wszystkimi i wiedzieć, że takie istnieją. Okazuje się, że odpowiadają one na niemalże wszystkie potrzeby programistów i tworzenie swoich interfejsów może być zbędne.
Placeholder image
W tym odcinku niezwykle prosty przykład zastosowania lambd i interfejsu funkcjonalnego bez fajerwerków 😉 Oczywiście sam przykład jest na wyrost i można go uprościć pomijając nasz interfejs, ponieważ w pakiecie Java 8 mamy gotowy interfejs, który moglibyśmy wykorzystać. Ale o tym jeszcze będzie 🙂
Placeholder image
Nie możemy powołać do życia wyrażenia lambda bez interfejsu funkcjonalnego. Dlatego dzisiaj zajmiemy się omówieniem, czym jest taki interfejs.
Placeholder image
W wersji Java 8 pojawiła się charakterystyczna i tajemnicza strzałka „**->”** Nie oznacza ona bynajmniej kierunku pisania kodu w Javie 🙂 Strzałka ta jest symbolem wyrażeń lambda.