Pozostałe interfejsy funkcjonalne #9

Przed nami ostatnia partia interfejsów funkcjonalnych, jakie znalazły się w Javie 8. Są to wyspecjalizowane wersje interfejsów, które już omówiliśmy w poprzednich odcinkach. Zdefiniowane są na konkretnych typach i głównie tym się różnią od generycznych interfejsów, które omówiliśmy.

Omówienie interfejsów Supplier oraz BooleanSupplier #8

Dzisiaj zajmiemy się dwoma ciekawymi interfejsami funkcjonalnymi. Pierwszy z nich toSupplier oraz BooleanSupplier. Każdy z tych interfejsów posiada jedną metodę abstrakcyjną. Zaczynajmy więc. Supplier Czyli tak naprawdę dostawca. Posiada abstrakcyjną metodę get(), która po wywołaniu zwróci nam obiekt, który zdefiniowaliśmy w naszej lambdzie.

Omówienie interfejsów Consumer, Function, UnaryOperator #7

W tym wpisie zajmiemy się takimi interfejsami jak Consumer, Function, UnaryOperator. Oczywiście są odmianami interfejsów opisanych w tym wpisie. Różnica między nimi jest taka, że działają na pojedynczych argumentach. Praktyki nigdy za mało, więć zaczynajmy!

Omówienie interfejsu BiPredicate #6

Interfejs BiPredicate realizuje te same zadania co Predicate opisany w poprzedniej części. Różnica jest taka, że tym razem możemy przekazać do niego 2 argumenty i wykonać na nich operację logiczną. Zobaczmy jak wygląda zatem BiPredicate, zaskoczenia nie będzie, ale warto poćwiczyć 😉

Omówienie interfejsu Predicate #5

W tym wpisie zajmiemy się interfejsem funkcjonalnym Predicate, który sam w sobie posiada dodatkowo kilka defaultowych metod. Predicate jest bardzo prosty i nie kryje w sobie żadnej większej tajemnicy. Jego zadaniem jest wykonywanie operacji logicznych.

Omówienie interfejsów BiConsumer, BiFunction, BinaryOperator #4

W Java 8 istnieje pokaźna grupa interfejsów funkcjonalnych, które pokrótce będziemy omawiać. Warto zapoznać się ze wszystkimi i wiedzieć, że takie istnieją. Okazuje się, że odpowiadają one na niemalże wszystkie potrzeby programistów i tworzenie swoich interfesjów może być zbędne.

Praktyczny przykład – kalkulator – lambda i interfejs funkcjonalny #3

W tym odcinku niezwykle prosty przykład zastosowania lambd i interfejsu funkcjonalnego bez fajerwerków 😉 Oczywiście sam przykład jest na wyrost i można go uprościć pomijając nasz interfejs, ponieważ w pakiecie Java 8 mamy gotowy interfejs, który moglibyśmy wykorzystać.

Interfejs Funkcjonalny #2

Nie możemy powołać do życia wyrażenia lambda bez interfejsu funkcjonalnego. Dlatego dzisiaj zajmiemy się omówieniem czym jest taki interfejs. Pomińmy zbędne encyklopedyczne definicje. Zasada jest jedna i bardzo prosta: Interfejs funkcjonalny może zawierać tylko jedną metodę abstrakcyjną i tyle 🙂