Rozwinięciem skrótu NPM jest Node Package Manager. NPM pełni dwie funkcje. Pierwszą z nich to repozytorium otwartych i darmowych bibliotek, frameworków, narzędzi i wszelkiego rodzaju projektów, które są uruchamiane za pomocą Node.js. Repozytorium znajdziecie pod adresem http://npmjs.org/.

Jeżeli chcemy zainstalować jakąś paczkę z repozytorium NPM musimy użyć konsoli systemowej. I to jest właśnie druga funkcja NPM, jest to narzędzie linii komend. Za pomocą prostej komendy npm install nazwa_paczki możemy pobrać dowolną paczkę kodu i użyć jej w naszej aplikacji.

Spójrzmy na taki przykład. Jeżeli piszesz aplikację w JavaScript i chciałbyś generować unikalne id dla swojej aplikacji, nie musisz pisać skomplikowanego algorytmu, ktoś na pewno zrobił to już za Ciebie. Wystarczy wykonać polecenie npm install uuid i zainstalować bibliotekę UUID, która dostarczy Ci wszystkiego co potrzebujesz, a nawet więcej.

NPM jest ogromnym zasobem kodu open source. Codziennie pojawia się tam setki nowych paczek kodu. Jeżeli czegoś potrzebujesz na pewno to istnieje dzięki NPM. NPM instalowany jest wraz z Node.js.

Alternatywą dla NPM-a jest narzędzie YARN, które działa bardzo podobnie. Yarn należy doinstalować samodzielnie.